dr Sławomir MAZUREK
Działalnością ekspercką i doradczą w zakresie zagadnień ekonomicznych oraz zarządzaniem podmiotami niewypłacalnymi i upadłymi zajmuję się od 2000 roku. Działalność ta opiera się na doświadczeniu i wiedzy, którą stale poszerzam i aktualizuję. Studia ekonomiczne magisterskie ukończyłem na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (1982), a studia doktoranckie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego (2010). Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych uzyskałem w 2013 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.
Poprzez pracę zawodową zdobyłem doświadczenie i poznałem specyfikę branży tekstylnej, okrętowej, transportowej, żeglugowej, a także sektora budowlanego i bankowego.
Moja aktywność zawodowa
dotyczy trzech obszarów:
1. Ekspertyzy i doradztwo ekonomiczne
2. Prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych
3. Doradztwo restrukturyzacyjne i oddłużeniowe
Publikacje i szkolenia
W ramach tej działalności wykonuję ekspertyzy sądowe, a także świadczę usługi eksperckie i doradcze dla przedsiębiorców. Specjalizuję się w ocenie efektywności gospodarowania, ustalaniu momentu wystąpienia stanu niewypłacalności i przesłanek upadłości lub wykazywaniu braku takich przesłanek, w ocenie prawidłowości obrotu kasowego, szacowaniu szkód, wycenie biznesowej, tworzeniu i ocenie wykonalności programów restrukturyzacji (programów naprawczych), a także w przygotowywaniu i monitorowaniu z pozycji dłużnika lub wierzyciela postępowań upadłościowych albo restrukturyzacyjnych. W przypadku zagadnień wymagających dodatkowego wsparcia współpracuję z radcą prawnym, rzeczoznawcą majątkowym i specjalistami w zakresie księgowości.
Od roku 2000 jako doradca restrukturyzacyjny, syndyk i nadzorca sądowy prowadzę postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe. W marcu 2009 r. uzyskałem Licencję syndyka nr 22 wydaną przez Ministra Sprawiedliwości - od 2016 r. jest to Licencja doradcy restrukturyzacyjnego. Dotychczas przeprowadziłem kilkanaście upadłości układowych i kilkanaście upadłości likwidacyjnych. Zdecydowana większość z nich zakończyła się ukończeniem postępowania poprzez zawarcie układu z wierzycielami lub poprzez zbycie całego majątku i wykonanie planów podziału. Największa masa upadłości, którą likwidowałem wyceniona była w bilansie otwarcia upadłości na ponad 50 mln zł.
Jako doradca restrukturyzacyjny (licencja nr 22) jestem uprawniony do świadczenia usług doradztwa restrukturyzacyjnego, w tym działań zmierzających do oddłużenia firm i osób fizycznych. Dotyczy to możliwych rozwiązań w ramach Prawa restrukturyzacyjnego oraz Prawa upadłościowego: wskazanie możliwych rozwiązań, sporządzanie planów i wniosków restrukturyzacyjnych, sporządzanie wniosków upadłościowych, opracowywanie propozycji układowych, prowadzenie negocjacji z wierzycielami, itp.
Od 2006 roku prowadzę badania nad niewypłacalnością i upadłością przedsiębiorstw. Wynikiem tych badań jest rozprawa doktorska pt. „Metodyka ustalania stanu niewypłacalności upadłościowej przedsiębiorstw” obroniona z wyróżnieniem we wrześniu 2013 roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Dotychczas opublikowałem kilkanaście artykułów o tej tematyce.