Wykaz publikacji
Pozycje książkowe
Artykuły
S. Mazurek, Zaszyty naukowe nr 760, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2013, s. 201-210.
W artykule przedstawione zostały dane statystyczne na temat skali, charakteru i efektywności postępowań upadłościowych. Dane dotyczą wybranych regionów ekonomicznych świata i Polski.
S. Mazurek, Fenix.PL - Kwartalnik Krajowej Izby Syndyków, nr 0/2010, maj 2010, s. 27-39.
W artykule przeprowadzony został przegląd pojęć „wypłacalność” i „niewypłacalność” w literaturze ekonomicznej i w literaturze prawniczej, włączając w to obowiązujące akty prawne w Polsce i w wybranych krajach. Na tej podstawie zidentyfikowane zostały istotne cechy spotykanych definicji i zaproponowana została ekonomiczno-prawna definicja niewypłacalności. Wskazane zostały również kluczowe problemy związane z ustalaniem stanu niewypłacalności w oparciu o takie wielkości ekonomiczne jak majątek i zobowiązania.
S. Mazurek, Zaszyty naukowe nr 587, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2010, s. 583-588.
W artykule omówione zostały wyniki badań nad efektywnością postępowań upadłościowych wg metodologii stosowanej w projekcie Doing Bussines. Efektywność polskich postępowań upadłościowych przedstawiona została na tle 185 krajów.
S. Mazurek, artykuł przedstawiony na konferencji „Ekonomia i prawo upadłości przedsiębiorstw” zorganizowanej w dniach 26-27.11.2009 w Warszawie przez Szkołę Główną Handlową i Instytut Allerhanda w Krakowie.
W artykule omówione zostały kluczowe problemy związane z pojęciem niewypłacalności oraz z ustalaniem stanu niewypłacalności w oparciu o majątek i zobowiązania.
S. Mazurek, Zaszyty naukowe nr 533, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2009.
W artykule, w odpowiedzi na niedoskonałości powszechnie wykorzystywanej miary w postaci liczby ogłaszanych upadłości, przedstawiona jest miara w postaci liczby składanych wniosków o ogłoszenie upadłości. Ponadto omówione zostały zasady ustalania tej wielkości na podstawie publikowanych statystyk sądowych.
S. Mazurek, Zaszyty naukowe nr 520, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2008.
W artykule przedstawione są rozważania na temat zakresu pojęciowego i metod szacowania wartości majątku przedsiębiorstwa zagrożonego upadłością. Sformułowane uwagi i komentarze mogą być wykorzystane przez prawników i praktyków gospodarczych przy ustalaniu wystąpienia przesłanki upadłości w postaci nadmiernego zadłużenia.
S. Mazurek, Zaszyty naukowe nr 520, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2008.
W artykule przeprowadzony został przegląd definicji pojęć „wypłacalność” i „niewypłacalność” w literaturze ekonomicznej i w literaturze prawniczej, włączając w to obowiązujące akty prawne w Polsce i wybranych krajach (USA, Niemcy, Rosja). Na tej podstawie zidentyfikowane zostały istotne cechy spotykanych definicji. Treści zawarte w artykule mogą być przydatne do prawidłowego rozumienia niewypłacalności, szczególnie na styku zagadnień ekonomicznych i prawnych.
S. Mazurek, Zaszyty naukowe nr 502, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2008.
Artykuł skupia się na przedstawieniu rodzajów i zasad odpowiedzialności za niezłożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości oraz pokazuje warunki uwolnienia się od odpowiedzialności. Wprowadzenie rozwiązań systemowych w systemie rachunkowości finansowej i zarządczej z pewnością pomoże zapobiec wielu przypadkom takiej odpowiedzialności.
S. Mazurek, Materiały z konferencji naukowej doktorantów. Uniwersytet Szczeciński, Szczecin, 2007.
W artykule wskazano na zróżnicowaną strukturę i postać zobowiązań w bilansie podmiotu gospodarczego. Cechy te utrudniają prawidłową identyfikację zobowiązań i powinny być uwzględniane przy definiowaniu pojęcia zobowiązań w konkretnych analizach finansowych. Kwestie poruszone w artykule i przedstawione propozycje postępowania mogą być wykorzystane w praktyce zawodowej analityków finansowych.
S. Mazurek. Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2007.
W artykule zidentyfikowane zostały przyczyny oraz najczęstsze symptomy i przejawy manipulacji w sprawozdaniach finansowych w warunkach polskich. Przedstawiono również wpływ tych zjawisk na wyniki analizy finansowej poprzez obliczenie wartości wskaźników płynności finansowej w oparciu o dane nie zweryfikowane i zweryfikowane pochodzące z 25 sprawozdań finansowych różnych podmiotów gospodarczych bezpośrednio zagrożonych upadłością. Uzyskane wyniki pokazały, że zjawisko manipulacji księgowych w tej grupie podmiotów występuje niemal powszechnie i w badanej próbie spowodowało zmiany wartości wskaźników średnio o ok. 30%. Na tej podstawie wydaje się w pełni uzasadniony postulat całkowitego odstąpienia w analizie finansowej od upraszczającego założenia o wiarygodności publikowanych przez jednostki sprawozdań finansowych na rzecz zasady ograniczonego zaufania do tych sprawozdań.
S. Mazurek, D. Zarzecki. Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2006.
W artykule podjęto próbę uporządkowania terminologii i zdefiniowania podstawowych pojęć dotyczących upadłości na gruncie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Ma to istotne znaczenie praktyczne ze względu na niejednoznaczność wielu pojęć i ich różne rozumienie w sensie prawnym, ekonomicznym i finansowym. Ponadto wyrażono potrzebę skonstruowania mierników niewypłacalności pozwalających na zobiektywizowane stwierdzanie, czy dany podmiot spełnia prawne przesłanki upadłości. Mierniki te mogłyby być wykorzystywane przez praktyków gospodarczych przy podejmowaniu decyzji o złożeniu wniosku o upadłość, a także przez sądy upadłościowe jako narzędzia wspomagające orzekanie w sprawach o ogłoszenie upadłości.